Dlaczego w Polsce jest tak dużo samobójstw? Co piąty zgon nastolatka spowodowany jest samobójstwem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Większość z nas nie jest świadomym faktu, że w Polsce jest naprawdę bardzo dużo samobójstw. Czym to jest spowodowane? Dlaczego tak się dzieje? Naprawdę dla wielu z nas jest to swego rodzaju zagadną. Samobójstwo jest czymś strasznym.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak bardzo ważna jest obecność drugiego człowieka dla osoby cierpiącej na depresję obejrzyj ten krótki spot.

 

Depresja. Naucz się pomagać. #1 Zbliż się

 

 

 

Pamiętaj, że większość osób cierpiących na depresję nie prosi o pomoc. To Ty musisz postarać się wyjść z inicjatywą i zbliżyć się do takiej osoby.

 

Czy zbliżenie się do osoby chorej na depresję może rzeczywiście być takie proste?

 

Wystarczy się zainteresować takim człowiekiem i utrzymywać z nim kontakt. Zainteresować się czyjąś sytuacją i na miarę swoich możliwości pomagać takiej osobie. Często zwykła rozmowa jest już bardo wielką pomocą dla chorych na depresję. Zacznij po prostu bardziej interesować się taką osobą, która daje takie pierwsze objawy zachorowania na depresję.

 

Co piąty zgon nastolatka spowodowany jest samobójstwem

 

Co takiego dzieje się wśród młodzieży, że decydują się na taki krok? Może młodzi ludzie są bardziej samotni. Nawet pomimo portali społecznościowych i faktu uczęszczania do szkoły i przebywania w większej grupie rówieśników.

 

 Samobójstwa młodzieży to bardzo złożony problem, na który składa się wiele czynników. Na pewno bardzo trudne dla młodych osób w tej chwili jest brak zaufania do drugiego człowieka. Oprócz braku zaufania dochodzi do tego brak wsparcia i zrozumienia. Ważną rzeczą jest też odczuwanie stabilności. Niestety wielu młodym ludziom brakuje takiego poczucia stabilności przez co nie czują się bezpiecznie. Brak bezpieczeństwa w tym świecie, które jest w tej chwili nierzadko prowadzi właśnie do myśli samobójczych czy takich prób. Jest to bardzo ważny i istotny czynnik.

 

Jeżeli chcesz pomóc osobie, podejść do niej czy porozmawiać o jej problemach podejdź do tego umiejętnie

 

Przygotuj się do takiej rozmowy z osobą u której podejrzewasz depresję. Zerknij jak przeprowadzić rozmowę z taką osobą, aby jeszcze nie pogłębić bardziej tych odczuć o inności i beznadziejności osoby chorej. Drugą kwestią jest też to, żeby nie zwlekać z nią. Czasami zdarza się tak, że nawet jeżeli będziemy próbować w jakiś sposób pomóc takiej osobie to jest już ona za bardzo pochłonięta przez swoją chorobę. Niestety, tak się zdarza. Czasem nawet nie zauważamy jak bardzo taka osoba jest chora bo umie doskonale to ukrywać. Wtedy taka pomoc może być już po prostu spóźniona. Jest to bardzo straszne, bo pomimo naszych chęci i troski taka osoba może podjąć próbę samobójczą lub po prostu to zrobić.

 

Jeżeli chcemy skutecznie przeciwdziałać depresji twórzmy bezpieczny świat

 

Bardzo dużo zależy od nas. Ludzi dorosłych lub wchodzących w tą dorosłość. Starajmy się stworzyć taki świat, w którym nasze dzieci poczują się bezpiecznie i będą mogły zaufać drugiej osobie. Próbujmy stworzyć taki świat jak w rodzinie, gdzie wartości moralne stawiane są na pierwszym miejscu. Gdzie jest się nawzajem dla siebie dobrym i troszczy się o drugiego człowieka bez wyzyskiwania go.

 

Brzmi to bardzo utopijnie, ale jednak jest to potrzebna zmiana. Taka zmiana może spowodować zmniejszenie się ilości samobójstw. Należy edukować nasze dzieci właśnie w tym gruncie psychologicznym. Oswajać dzieci z różnymi emocjami. To nie jest tak, że dziecko musi być przez cały czas szczęśliwe. W życiu każdego człowieka zdarza się smutek czy złość. Nauczmy nasze dzieci panować nad tymi uczuciami i dajmy im możliwość wyrażenia tych uczuć. Wyrażeni i uzewnętrznienia ich aby nie kumulowały się w środku i nie stanowiły takiego zalążka dla depresji.

 

Nie zaprzeczajmy uczuciom dzieci

 

Pozwólmy je swobodnie wyrażać i ukierunkować na dobry tor. Rozmawiajcie ze sowimi dziećmi o uczuciach. To jest właśnie bardzo ważne aby zmieniać powoli ten świat, w którym żyjemy, gdzie jest naprawdę bardzo wiele samobójstw. Jeżeli wierzymy, że możemy tak działać, że takie coś może powstać to będzie coraz lepiej. Jeżeli społeczeństwo zacznie składać się właśnie z takich ludzi, którzy umieją poprowadzić w ten sposób swoje dzieci to liczna samobójstw może się zmniejszyć.

 

28 października 2019

Zapraszamy również do odwiedzenia zaprzyjaźnionych portali na Facebook'u i blogów

 

Facebook