Samobójstwa w Polsce – ciąg dalszy – wyrzuty sumienia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

List od dziecka pozostawiony po samobójstwie

 

List od chłopca pozostawiony po samobójstwie, w którym pisze coś nieprawdopodobnego. Napisał, że ma bardzo duże problemy w szkole ale przede wszystkim boi się. Boi się, że za chwilę przyjdzie mandat za wagary. Nie chciał iść do szkoły, więc zawagarował. Wsiadł w autobus i podczas przejażdżki wlepiono mu mandat za brak biletu. Bał się, że jeżeli przyjdzie mandat to wyjdzie na jaw to, że wagaruje i dlatego popełnił samobójstwo. Bał się też, że wyjdą na jaw jego problemy w szkole.

Nie był w stanie wytrzymać tego całego napięcia.

Dla tego chłopca była to za duża presja. Bał się tego, że zawiedzie swoich rodziców.

 

Odetnij się od poczucia winy i wyrzutów sumienia

 

Musisz to zrobić inaczej ciężko będzie Ci poradzić sobie… Nawet z osobą bliską. Nie obwiniaj się. Pierwsze uczucie jakie zazwyczaj dociera do osób bliskich tych, którzy popełnili samobójstwo to właśnie poczucie winy.

Samobójstwo osoby bliskiej zazwyczaj przychodzi niespodziewanie. Kolega, znajomy, koleżanka z podwórka czy rodzina… nie spodziewasz się. Taka osoba zazwyczaj prosi o spotkanie, rozmowę… Nie daje oczywistych sygnałów do tego, że chce to zrobić. Pamiętaj, nie obwiniaj się za decyzję drugiej osoby.

 

 Może nie rozumiesz decyzji samobójcy. Czujesz żal i miałbyś rozwiązania na wszystkie jej problemy. Jednak pamiętaj, że stan umysłu takiej osoby jest zupełnie różny od tego zdrowego stanu, w którym znajdujemy rozwiązania dotyczące problemów. Taka osoba po prostu nie widzi rozwiązań lub jest jej bardzo ciężko takie rozwiązania znaleźć. Dodatkowo presja jaka ją otacza jest niemożliwa do zniesienia. Pamiętaj, nie jest to Twoja wina. Czyn, który dokonuje samobójca jest czynem złym. Nie człowiek, który to zrobił ani nie osoba jemu bliska.

Zły jest sam czyn, który ta osoba popełniła – samobójstwo jest tym złym czynem.

 

Jedna osoba popełnia samobójstwo – cierpi 12 osób bliskich

 

Spustoszenie w rodzinie jakie zostawia osoba, która popełniła samobójstwo jest nie do opisania. Spadek emocji po tym, gdy osoba bliska popełniła już samobójstwo to nieprawdopodobny ciężar. Ciężar kwalifikowany do tych największych emocjonalnych zmagań z jakimi przyszło nam się mierzyć. Często po samobójstwie osoby kogoś z rodziny pozostają zobowiązania finansowe, ostracyzm i wstyd.

 

Wypieranie się tego co się stało i poczucie winy, że to właśnie przez nas ta osoba popełniła coś tak okropnego. Pojawiają się myśli, że może nie zrobiliśmy czegoś aby uratować przed tym taką osobę. Statystyki pokazują, że samobójstwo jednej osoby zazwyczaj dotyka 12 bliskich osób samobójcy.

 

Jak pomóc osobom cierpiącym?

 

Taka pomoc dla osób cierpiący z powodu samobójstwa kogoś bliskiego jest bardzo trudna. Śmierć samobójcza wywołuje traumę. Tak jak wcześniej wspomniałam to bliskie osoby obwiniają się o to co się stało. Czują się, że byli na przykład złymi rodzicami czy współmałżonkami lub przyjaciółmi. Bardzo ważne w takiej chwili jest to, co mówimy takim osobom. Nie ma specjalnych słów na tak dużą stratę. Pamiętajmy, że po prostu nie ma idealnych słów, które można powiedzieć takiej osobie mierzącej się z tym. Wystarczy po prostu być przy tych ludziach i podać pomocną dłoń. Nie oceniajmy rodziny za to co się stało. Wspierajmy na co dzień takie osoby.

 

Opieka nad osobą, która myśli o samobójstwie

 

Taka opieka nad osobą, która ma myśli samobójcze jest niezwykle trudna. Ponadto opieka nad osobą, która ma depresje też jest niewyobrażalnie cieżka. Jest to męczące dla osoby, która taką opiekę sprawuje. Warto, aby taka osoba udała się do profesjonalisty po poradę. Można powiedzieć, że osoby opiekujące się takimi członkami rodziny są współ-chore.

 

Chorują i przeżywają tą chorobę razem z członkiem rodziny. Warto też rozszerzyć ilość osób, która może pomagać w opiece nad taką chorą osobą. Zaangażować w to jeszcze kogoś. Nie wstydzić się powiedzieć o problemie innym osobom bliskim. Zbudować taką siatkę osób wspierających. Zadzwonić do kogoś bliskiego. Może być to brat, siostra lub przyjaciel takiej osoby. Poprosić o to, by wymieniać się obecnością przy takiej osobie i wsparciem. Naprawdę bardzo ważna jest obecność kogoś przy chorującym.

 

Poczucie czasu samobójcy - Weekend który dłuży się i z każdą godziną życie staje się bardziej bez sensu

 

Samobójcy inaczej postrzegają czas. Mają po prostu inne poczucie czasu. Dla osób zdrowych weekend mija szybko. Niestety dla samobójcy taki weekend może się niezmiernie dłużyć. Mogą to być sekundy mijające w zwolnionym tempie. Minuty płynące powoli i mozolnie, tak wolno, że stają się przytłaczające. Godziny, które przemijają… i nie odnajduje się w nich sensu bycia. W takim kryzysie samobójcy czas może trwać i trwać. Te zwykłe dwa dni mogą się przedłużać tak, jakby były miesiącami. Taka osoba jest skupiona cały czas na tym co chce zrobić. Każda minuta przybliża go do tej tragicznej sytuacji.

 

Wyjdźmy gdzieś razem 

 

Niestety podstawowym błędem, który najczęściej popełniamy jest wyciąganie na siłę takiej osoby z kryzysu. Próbujemy zaangażować takiego człowieka w wyjście z domu, w spędzenie razem czasu na jakiejś imprezie czy w większym gronie przyjaciół. Chcemy taką osobę wyciągnąć po prostu do ludzi żeby się rozerwała. Nie jest to dobrą metodą. Osoba, która jest załamana w momencie kiedy przebywa w większym towarzystwie – gronie osób – radosnych i szczęśliwych jeszcze bardziej popada w zły stan. Czuje się jeszcze gorzej widząc jak inni są szczęśliwi i radzą sobie. Czuje się jeszcze bardziej wyobcowana i może mieć głębsze poczucie tego, że jest gorsza. Wydaje jej się, że nie umie być taka szczęśliwa jak inni, których spotyka, że to jej wina. 

 

Samobójstwo nie jest rozwiązaniem problemu

 

Osoby, które o tym myślą nie radzą sobie. Bardzo ważne jest aby taka osoba powiedziała nam, co się składa na to, że ma myśli samobójcze. Dlaczego chce się zabić? Możemy wtedy z taką osobą zastanowić się i pokazać różne rozwiązania tego problemu. Najważniejsza jest rozmowa i przerabianie trudnych tematów. Idąc na imprezę czy spotkanie towarzyskie maskujemy takie problemy i stan psychiczny. Możemy powiedzieć, że zamiatamy pod dywan stan emocjonalny osoby chcącej popełnić samobójstwo. Przecież tego nie chcemy, a chcemy pomóc takiej osobie. Musimy pamiętać o tym, że ktoś, kto myśli o samobójstwie jest w stanie zawężenia dynamicznego. Czyli wydaje mu się, że nie ma innych rozwiązań. Wydaje mu się, że samobójstwo jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

 

23 października 2019

Zapraszamy również do odwiedzenia zaprzyjaźnionych portali na Facebook'u i blogów

 

Facebook