Samobójstwa w Polsce – problem na naprawdę wysoką skalę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Dlaczego w Polsce jest tak wiele samobójstw?

 

Myśli samobójcze dopadają wielu osób. Kiedy? Tak naprawdę mogą one przydarzyć się każdemu i to w każdym momencie życia… Zdolnemu licealiście po napisaniu, a nawet zdaniu matury. Studentowi w sesji zimowej. Młodej matce, kiedy dziecko skończy roczek czy starszej osobie kiedy przejdzie na emeryturę. Nie ma reguły. Myśli samobójcze mogą dopaść każdego człowieka i to niezależnie czy w jego życiu pozornie dzieje się źle lub dobrze. Ponadto każdego dnia wiele osób ma myśli samobójcze.

 

Myśli po prostu o zabiciu się

 

Jeżeli nie mieliście z czymś takim styczności lub nie doświadczyliście tego, najpewniej zadacie sobie pytanie „Ale co się takiego stało?”. Nie ma na to jednak jednej odpowiedzi. Po za tym, o tym nie rzadko się mówi. Wiele osób uczono, żeby nie narzekać i nie użalać się nad sobą. Żeby radzić sobie samemu… Właśnie po prostu styl bycia może być takim jednym z wielu czynników pojawienia się myśli. Nawet jeżeli takie osoby mówią o swoich problemach, często nie są odpowiednio wysłuchane. Nie każdy umie dobrze słuchać, a co dopiero wysłuchać i doradzić. Jest ciężka, a po za tym każdy z nas ma swoje własne problemy. Często dodatkowe, czyjeś mogą nas już przerastać.

 

Co może pomóc takim ludziom, którzy myślą o samobójstwie – tak zwanych „myślach S” – oznaczenie na wypisie ze szpitala psychiatrycznego

 

Niejednokrotnie takim osobom może pomóc po prostu przypadek. Jakaś jedna dobra dusza, która po prostu zapyta co u Ciebie. Zainteresuje się tym co taka osoba przeżywa w danej chwili. Osoba, która będzie obok lub dzięki której można odbyć rozmowę. Po prostu rozmowę z innym człowiekiem. Często wtedy w takich osobach, które zmagają się z myślami samobójczymi coś pęka.

 

Mogą opowiedzieć o swoim bólu. O tym, że po prostu nie wyrabiają z czymś. Podzielenie się taką informacją z drugą osobą często pomaga. Po prostu zwykła rozmowa. Podczas konwersacji można sobie wiele uświadomić. Często wielu ludziom jest to bardzo potrzebne. Tak ważne są osoby, które staną się po prostu powiernikiem.. bez oceniania czy komentowania.

 

W zeszłym roku 5276 polaków odebrało sobie życie. Więcej osób zmarło na skutek samobójstwa niż Ci, którzy zginęli w wypadkach drogowych.  

 

Polska jest w grupie 25 krajów z największą liczbą samobójstw na świecie.

 

Z czego może to wynikać?

 

Co stało się z polakami, że popełniają coraz więcej samobójstw?

 

Problem dotyczący samobójstw i myśli samobójczych to problem bardzo złożony. Tak naprawdę jest wiele powodów i nigdy nie ma tak, że jest jeden konkretny powód. Na pewno wpływa na to bezrobocie i alkoholizm. Niejednoznacznie wpływają też różnego rodzaju problemy psychiczne. Nigdy tak naprawdę nie można powiedzieć, że ktoś dokonał samobójstwa z jednego powodu.

 

Powinniśmy rozszerzyć działania profilaktyczne w zakresie myśli samobójczych i samobójstw na większą skalę. Edukować w tym zakresie różne środowiska.

 

Powinniśmy edukować szczególnie środowiska szkolne – czyli pozwolić mierzyć się z tym tematem dzieciom. Dlaczego? Dlatego, że samobójstwa pojawiają się nawet już u najmłodszych. Pojawiają się również u dzieci. Powinniśmy zapewnić takim dzieciom odpowiednią opiekę psychiatryczną, szczególnie w małych miejscowościach.

 

We wsiach czy mniejszych miasteczkach wiedza o samobójstwach i myślach samobójczych jest mało dostępna. Dodatkowo dla wielu ludzi jest to temat tabu. Najwyższe wskaźniki samobójstw są właśnie w małych miejscowościach. Ważna jest też opieka dla osób starszych, które często decydują się niestety na taki krok.

 

W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej osób niż w wypadkach drogowych

 

Codziennie życie odbiera sobie około 15 osób. Niestety wiele osób decyduje się właśnie na takie drastyczne rozwiązanie. Niekiedy jest to związane z poczuciem własnej wartości. Może być to takim punktem wyjścia do podjęcia takiego dramatycznego kroku. Znaczy to, że człowiek czuje się niespełniony i niekochany. Czuje się po prostu nikomu niepotrzebny. Nie odczuwa akceptacji ze źródła jakim jest jego społeczność.

 

Często czuje też, że nikt nie będzie za nim płakać jeżeli coś sobie zrobi. Może nawet nikt nie będzie o nim pamiętać, bo czuje się już i tak bardzo zapomniany przez innych. Takie osoby często odczuwają również porzucenie i wydaje im się, że każdy się od nich odwrócił. Taka osoba ma pewne przeświadczenie. Mianowicie uważa, że jego życie i obecność w tym życiu jest jedną wielką porażką i pomyłką.

 

Pamiętaj, nigdy nie znajdzie się powodu dla którego warto odebrać sobie życie. Jeżeli ktoś mówi o „powodzie” to chce się tak naprawdę usprawiedliwić. Szuka jakiegoś takiego realnego wytłumaczenia do irracjonalnego postępowania. Oczywiście irracjonalne postępowanie jest tutaj odbierane tylko przez osoby nie stykające się z myślami samobójczymi. Dla osoby, która ma takie myśli będzie to wybór podejmowany zgodnie z jej stanem psychicznym – jak najbardziej realnym.

Pewne okoliczności, które występują w życiu różnych osób.

 

Piszę tutaj o okolicznościach, które mogą pojawić się nawet u dzieci czy osób starszych i doświadczonych. Okoliczności takie to zazwyczaj niezrozumienie, wywieranie presji, demotywowanie takich osób czy po prostu złe słowa. Każdy z nas wie, że słowa potrafią ranić. Nie tylko słowa, ale również komentarze w Internecie czy tz. hejt.

 

Brakuje takich narzędzi, które powiedzą człowiekowi zmagającemu się z myślami samobójczymi, że są one złe

 

Brak też takich informacji, że z myślami samobójczymi zmaga się wiele osób. Tacy ludzie uważają, że zostali sami  i nikt inny nie ma takiego problemu jak oni. Chcą uciec i zniknąć. Takie rozwiązanie daje właśnie samobójstwo. Po prostu już nigdy więcej się nie obudzić.

Bardzo duża ilość samobójstw to nie tylko domena Polski. Uwaga, co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Podczas czytania tego tekstu, właśnie w tym czasie ktoś popełnia samobójstwo.

 

Świat uczuć w jakim przyszło nam żyć niknie. I możemy zauważyć to wszędzie. W szkole dzieci stają się bardziej brutalne, a w pracy ludzie coraz częściej zaczynają kopać pod sobą dołki. Zanika empatia. Bliskie osoby stają się dla siebie obojętne. Relacje międzyludzkie coraz częściej tworzone są na bardzo płytkich gruntach. Gdzie tak naprawdę człowiek potrzebuje poczucia przynależności i akceptacji innych. Jest to taka podstawowa potrzeba – tak samo jak oddychanie czy potrzeba snu.

 

Ciąg dalszy artykułu nastąpi…

 

 

 

 

21 października 2019

Zapraszamy również do odwiedzenia zaprzyjaźnionych portali na Facebook'u i blogów

 

Facebook