Samobójstwa w Polsce – 
problem na naprawdę wysoką skalę cz. 2
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefon zaufania i linia pomocy dla dorosłych chorych na depresję to 800 702 222. Telefon zaufania dla dzieci to 116 lub 111.

 

Telefon zaufania dla dorosłych i dzieci

 

Jeżeli czujecie, że potrzebujecie pomocy to dzwońcie. Ten telefon jest też telefonem dla bliskich osób chorych. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub czujecie, że Wasza bliska osoba jest zagrożona to nie wahajcie się. Zadzwońcie i porozmawiajcie o problemie. Tym bardziej jeżeli wiemy, że ktoś myśli o samobójstwie i nie wiemy jak zareagować. Po prostu zadzwoń. Możesz tam zapytać się specjalistów co należy zrobić i jak się zachować w stosunku do takiej osoby. Dowiesz się, co robić w danej sytuacji.

 

Co 4 sekundy na świecie ktoś odbiera sobie życie 

 

Z powodu samobójstw ginie więcej osób niż z powodu wojen czy zamachów terrorystycznych. To bardzo szokujące dane. Pytanie, czy media społecznościowe też się do tego przyczyniają?

 

Samobójstwa a próby samobójcze 1:100

 

Samobójstw jest bardzo dużo. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że badania opierają się wyłącznie na statystykach. Dane do takich statystyk zbierane są niedoskonale. W Polsce statystyki posiadamy z dwóch źródeł, a mianowicie jest to Komenda Główna Policji i GUS. Dane od obu tych źródeł różnią się od siebie. Musimy też pomyśleć o tym, że na jedno samobójstwo przypada prawdopodobnie około 100 prób samobójczych. Te próby nie są brane pod uwagę w statystykach. Takie dane nie są prawidłowo zbierane i też nie ma takiej możliwości żeby policzyć wszystkie te próby. Są to jedynie tylko takie prognozy jak to zjawisko wygląda. Pamiętajmy też o tym, że często samobójstwo zapisuje się inaczej w aktach. Dlaczego? Ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe nie uznają samobójstw i nie przyznają ubezpieczenia lub rodzina o to prosi. Bojąc się wykluczenia ze środowiska i złej opinii społecznej.

 

Stereotyp samobójcy

 

Bardzo ważną rzeczą są stereotypy w społeczeństwie. Łączy się też z tym taki brak mechanizmu. Brak mechanizmu na reakcję, że ktoś ma myśli samobójcze. Jak zareagować, kiedy podejrzewamy kogoś o myśli samobójcze? Wiemy, że osoba jest w kryzysie i może zrobić sobie krzywdę. To jak działać, jeżeli osoba nam bliska zachowuje się inaczej, a my boimy się z nią porozmawiać? Boimy się, że możemy sprowokować jakieś zachowanie czy działanie lub najzwyczajniej w świecie nie czujemy się zbyt kompetentni.

 

Stereotyp pierwszy – Jeżeli ktoś o tym mówi, to na pewno tego nie zrobi.

 

Stereotyp drugi – Jeżeli zapytam, to on na pewno to zrobi.

 

Nie powinny nami kierować takie stereotypy. Jest zupełnie odwrotnie jak nam się wydaje. Jeżeli ktoś wspomina o tym, że ma myśli samobójcze to znaczy, że myśli o tym. Znaczy, że planuje coś… Może nie jest to dokładny plan, ale już jakieś wyobrażenia na temat samobójstwa pojawiają się w głowie takiej osoby. Nawet jeżeli taka osoba opowiada to w żarcie lub po alkoholu. Naprawdę znaczy to, że jest problem.

 

Druga sprawa, to zapytanie wprost. Jeżeli to zrobimy, jeżeli zapytamy wprost taką osobą czy ma myśli samobójcze nie bójmy się. Zapytajmy po prostu czy faktycznie planuje to zrobić. Taka zapytana osoba, w tym momencie łapie oddech. Wie, że może z tym o kimś porozmawiać. Dobrze będzie, jeżeli taka osoba zacznie się zwierzać. Poczuje się, że nie jest sama.

 

Rodzice – jak rozmawiać z dziećmi?

 

Dla lepszego zrozumienia całej sytuacji zapraszam do obejrzenia filmiku. Sami zobaczcie jak ważna jest rozmowa. Poznajecie taki schemat w Waszym domu? Może jest to właśnie dobry czas aby porozmawiać.

 

''Czasami mam dość'' - Cytat: " Ty nie chcesz się zabić, bo nie chcesz żyć. Ty się chcesz zabić, bo nie wiesz jak żyć dalej"


 

 

(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA - Cytat: "zmęczona jestem strasznie"

"ty wiesz co to jest zmęczenie?"

 

 

 

Ciąg dalszy artykułu nastąpi ...

22 października 2019

Zapraszamy również do odwiedzenia zaprzyjaźnionych portali na Facebook'u i blogów

 

Facebook